2010 2 Nisan

Yazan:

“Bir kayıt her şeyden önce bir düşünce biçimidir. …

Not alma yeteneğini aldığınız notların çokluğuyla ölçmek yerine kendinize şu soruyu sorun: Sıradan bir yazman gibi mi çalışıyorum, yoksa yeni bilgileri özümleyip onları kendi düşüncelerim haline mi getiriyorum? Kendi düşüncelerinizi aktarırken yazarınkini değil, kendi sözcüklerinizi kullanmalısınız. Bunu yerleşik ve doğal bir alışkanlık haline getirmek için, bilinçli ve kararlı bir çaba harcayın. …

Araştırma çabası o derece yorucu ve heyecan vericidir ki, bu çabaya giren herkes doğal olarak aldığı sonuçları sergilemek ister. …

Bir editörün keskin gözlerine sahip olabilmek için, yazma ile düzeltme arasında birkaç günlük süre bırakmak yararlıdır.”

Yukarıdaki alıntılar J. Barzun ve H. F. Graff’ın yazdığı, Fatoş Dilber’in dilimize kazandırdığı Modern Araştırmacı kitabını okurken ilgimi çeken cümlelerden yalnızca birkaçı. Aslında yeni bir kitap değil, benim için yeni. Henüz tamamını okumamama rağmen kitabı o kadar beğendim ve toparlayıcı buldum ki, her daldan tüm araştırma meraklılarına kılavuz olarak tavsiye ederim. Konu çevresinde dolaştığını düşündüğüm David Allen’ın “Getting Things Done”ı, Randy Pausch’un “Time Management“ı,  M. Andreessen’in “The Pmarca Guide to Personal Productivity“si, Daniel Lemire‘nin ilgili yazıları ve daha birçok yazarın/hocanın ilgili eserlerini okuyup/seyrettikten sonra bu kitaba rastladığıma çok memnun oldum. Kendimce çıkarımlar yapıyordum ve  araştırma özelinde derlenmiş böyle bir birikimi keşfetmem çok değerli oldu.

Kitap güncel teknolojiyi tam anlamıyla kapsamıyor fakat eksikleri kapayacak kadar çok geniş çapta fikirler verip, insana kaynaklık ediyor. Meraklısına tavsiye ederim.

Etiketler: , ,
Kategori: Kitap