2015 5 Ağustos

Yazan:

Dönüşümün matamatik dilindeki en basit ifadesi fonksiyonlardır. Fonksiyonlar, kendilerine verilen girdileri, özel bir işleme tabi tutarak, çıktılara dönüştürür.

Paranızı farklı bir para birimine çevirmek istediğinizi düşünelim. Temelde bu bir dönüştürme işlemidir. Dolayısıyla buna karşılık gelen bir fonksiyon vardır. Bu fonksiyona para miktarını girerseniz, ilgili döviz kuru ile çarparak, paranızı istediğiniz para birimine dönüştürebilirsiniz. Fonksiyonu f(x) ile gösterelim. YTL’ye çevirmek istediğiniz euro miktarı x olsun. Euro kurunun 3YTL olduğunu varsayarsak, fonksiyonumuz f(x) = 3x ‘tir.

“Ne makine şu insan be!    İçine ekmek, şarap, balık, turp koyuyorsun;    iç çekmeleri, gülüşler ve düşler çıkıyor.” – Zorba, Nikos Kazancakis, syf246.

Karşılaştığınız herhangi bir probleme çözüm bulduğunuzu düşünün. Yaptığınız şey aslında, size verilen problemi alıp, çözüme dönüştürmektir. Bazen bir kitap okuduğunuzda, zihininizde bir dönüşüm yaşarsınız ve hayata bakışınız değişir. Düşünsenize, üzerinde yaşadığımız yer kürede bir zamanlar kara kıtaları bitişik tek bir kıtaydı. O halinden bügünki haline dönüşüverdi. Tabi ki, bir çırpıda olmadı bu. Zorba gibi ben de hayret ediyorum, dönüşümün gücüne. Dönüşüme tüm evren tabi. Dönüşümün bütünleştirici olduğuna inanıyorum. Büyük bir bütünün parçası olduğumuzu hatırlatıyor, bize. İnanıyorum ki, hiç bir şey kaybolmuyor, yok olmuyor, dönüşüyor sadece.

Peki ya hani matematik diyorsanız, yazının pdf halindeki devamını okumak için tıklayınız.

Uzay Çetin

 

Kategori: Genel